کسب درآمد از برنامه های موبایل و بررسی ۸ راه‌ مختلف

#

برنامه‌های موبایل مدل‌های تجاری فوق العاده ای برای کسب درآمد شما و شرکتتان هستند و به شرکت شما برای بزرگ شدن کمک میکنند. ۴۰ میلیون دستگاه تلفن هوشمند در ایران وجود دارد که در حدود ۲۴ میلیون دستگاه اندروید هستند که سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده اند.

فرق نمیکند شما بازی بسازید یا یک برنامه ویرایش عکس، بازار موبایل خیلی بزرگ است حتی بزرگ‌تر از نمایش هر روز برنامه‌های تلویزیون. به طور میانگین مردم حدود سه ساعت از روز خود را در حال نگاه کردن به گوشی‌های هوشمند و تبلت هستند، و این اعداد با احتساب تلفن زدن با گوشی و کارهای دیگر افزایش می‌یابد.

اگر شما یک کارآفرین هستید و یک ایده خوب دارید، در مسیر درستی قرار دارید. بدون در نظر گرفتن اینکه ایده فوق العاده برنامه موبایل شما چی هست شما به کسب درآمد از برنامه خود احتیاج دارید. بهترین برنامه‌ها هم میتونن با نداشتن یک مدل کسب درآمد (Business Model) برای پشیبانی از همان نرم افزار از بین بروند. نگاهی میاندازیم به مدل‌های کسب درآمدی برنامه‌های موبایل که کارآفرینان میتوانند برای کسب درآمد از آن استفاده کنند.

1.Freemium

پرطرفدارترین راه برای کسب درآمد از برنامه در سال ۲۰۱۷ پیشنهاد نصب رایگان (همه برنامه‌های رایگان را دوست دارند) برنامه، ولی بعضی قابلیت‌های مخفی در برنامه که احتیاج به پرداخت یکباره کاربر برای بهره‌مندی از تمام امکانات برنامه شما دارد میباشد. همه چیز از برنامه‌های موزیک مثل Spotify گرفته تا آنتی ویروس‌های رایگان مثل AVG از مدل کسب و کار freemium استفاده میکنند.

2.برنامه‌های Freemium با چندین پرداخت

شباهت زیادی به مدل freemium دارد که در آن به کاربر اجازه داده میشود که چندین بار در برنامه پرداخت داشته باشد. این مدل کسب و کار در بازی‌های موبایل به وفور دیده میشود که با ترقیب کاربر از او بابت اضافه کردن قسمت‌های جدید به برنامه وجهی را دریافت میکنند.

3.تبلیغات روی برنامه‌های Freemium

تبلیغات یک معامله برد-برد برای انتشار دهنده‌ها است. این برنامه پیشنهاد استفاده رایگان با نمایش تبلیغات را به کاربر میدهد و یا آنها را به خرید حساب premium بدون نمایش تبلیغ ترقیب میکند. انتشار دهنده از هر دو سو میتواند کسب درآمد کند. این مدل خیلی خوب است ولی ممکن است باعث از دست دادن کاربران شود.

4.تبلیغات

استفاده از یک پلتفرم واسط، انتشاردهنده‌ها میتوانند از درآمد تبلیغات روی برنامه خود کسب درآمد کنند. شما میتوانید از شبکه‌های تبلیغاتی موبایل مانند MoPub یا AdMob برای انجام این کار استفاده کنید. که با توجه به تعداد کلیک‌هایی که روی تبلیغات شده درآمد کسب میکنید.

5.شراکت با یک Sponsor

برخلاف تبلیغات تجاری که تعداد زیادی از انواع مختلف تبلیغ از شرکت‌های مختلف نمایش داده میشود، شراکت با یک sponsor به معنی این است که شما فقط تبلیغات آن شرکت را در برنامه نمایش می‌دهید. این sponsor میتواند در ایران بامیلو یا دیجی‌کالا باشد.

6.تبلیغات ویدیویی

این مدل در سال‌های اخیر رشد زیادی داشته است. به جای نمایش فقط یک بنر در برنامه موبایل خود، بعضی توسعه دهندگان با شبکه‌های تبلیغاتی برای نمایش ویدیو در برنامه خود شراکت میکنند. مبالغ این نوع تبلیغات بسیار بالاست و اگر به تبلیغات به صورت مناسب ساخته شوند تاثیر گذاری آن‌ها از صرفا یک بنر خیلی بالا تر خواهد بود.

7.سرویس‌های تبلیغاتی

اگر برنامه شما توسط هیچ کس دیده نمی‌شود، بنابراین نمیتوانید از آن کسب درآمد داشته باشید. به همین سادگی. با استفاده از شبکه‌های تبلیغاتی مثل Appshout برنامه موبایل شما پتانسیل این را پیدا خواهد کرد که توسط کسانی که برنامه‌ها را تحلیل و بررسی میکنند دیده شود. در واقع با این کار یک تیم بازاریابی استخدام کردید که برای شما برنامه را انتشار میدهند و اخبار آن را برای خبرنگاران و عموم منتشر میکنند. برنامه نه چندان مشهور Flappy Bird به لطف Social Media تعداد کاربران بسیار زیادی را به خود جذب کرد.

8.برنامه‌های پولی

پایه ای ترین مدل برنامه‌های پولی هستند که احتیاج به پرداخت برای استفاده از برنامه را دارند. که اینکار باعث از دست دادن momentun یا تعدادی زیادی از کابران میشود. این مدل مستلزم این است که شما یک برند شناخته شده باشید و یا سرویس خاصی برای گروهی از کاربران در نظر گرفته باشید. در این مدل شما میتوانید sponsor یک برنامه دیگر باشید که در آن برنامه، برنامه پولی شما دیده میشود.

برای کسب درآمد از برنامه‌ها فقط یک راه وجود ندارد و هر برنامه‌ای متفاوت کار میکند و پیدا کردن مدل درآمدی از برنامه که مناسب شما باشد کلید ماجراست. بازی‌های موبایل با ارایه قسمتی رایگان از برنامه به خوبی میتوانند موفق باشند. ویرایشگرهای عکس میتوانند با مدل freemium بسیار موفق باشند با جذب تعداد بالایی از کاربران و ارایه امکانات پیشرفته پولی.

امیدواریم مطالبی که گفته شده مورد استفاده شما قرار گرفته باشه.

منابع:
lish.ir/tW

پست های مرتبط

نظر بدهید